REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG PRZEWOZU OSÓB
§ 1. Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin świadczenia usług przewozu osób sporządzono na podstawie art. 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe. Regulamin określa ogólne warunki świadczenia usług przewozu osób oraz bagażu świadczone w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez firmę BEST-BUS
- Na potrzeby niniejszego regulaminu przyjmuje się następujące rozumienie poniższych pojęć:
Bagaż podręczny – przedmioty umieszczone przez Pasażera bądź Organizatora w Pojeździe w sposób zapewniający dostęp do nich w trakcie podróży bez konieczności postoju,
Bagaż dodatkowy – Przedmioty umieszczone przez Pasażera bądź Organizatora w Pojeździe w sposób zapewniający dostęp do nich w trakcie podróży wyłącznie w razie postoju Pojazdu, w szczególności przedmioty umieszczone w lukach bagażowych Pojazdu,
Organizator – osoba fizyczna, prawna bądź inna jednostka organizacyjna zawierająca Umowę przewozu osób z Przewoźnikiem,
Pasażer – indywidualna osoba fizyczna korzystająca z Pojazdów z polecenia innego podmiotu,
Pojazd – samochód bądź autokar służący do wykonywania przewozu,
Prawo przewozowe – ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe ( Dz.U. z 2015 r. poz. 915 z późn. zm.),
Przewoźnik – REMKOS Sp. z.o.o prowadzący działalność pod nazwą firmy Best-BUS pod adresem Krasiczyńska 5/30 03-379 Warszawa
Regulamin – niniejszy regulamin,
Umowa przewozu – umowa pomiędzy Przewoźnikiem a Organizatorem w ramach, której Przewoźnik zobowiązuje się wykonać usługę przewozu osób.
- Regulamin określa warunki organizacji umów grupowego przewozu osób, które zawiera z przewoźnikiem organizator takiego przewozu, zwany dalej „organizatorem”.
§ 2. Umowa przewozu
- Zawarcie Umowy przewozu następuje w formie:
- pisemnej poprzez złożenie na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli własnoręcznego podpisu, podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub wymianę dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron
- przyjęcia oferty Przewoźnika w formie dokumentowej rozumianej jako złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie, w tym szczególności ofert przesłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej.
- Do zawarcia Umowy przewozu niezbędne jest ustalenie co najmniej:
- daty rozpoczęcia świadczenia usługi przewozu osób,
- liczby Pasażerów,
- kwoty wynagrodzenia Przewoźnika,
- Płatność z tytułu Umowy przewozu następuje:
- na rachunek bankowy Przewoźnika;
- na podstawie faktury wystawionej przez przewoźnika;
- nie później niż 7 dni od zakończenia świadczenia usługi przewozu osób;
- Zmiany umowy przewozu lub odstąpienia od niej wykonywać może wyłącznie Organizator bądź jego umocowany przedstawiciel.
- Zmiana umowy przewozu jest dopuszczalna co najmniej w formie w jakiej zawarta została dana Umowa przewozu i może dotyczyć:
- terminu odjazdu,
- miejscowości przeznaczenia,
- klasy środka transportowego,
- Niedopuszczalna jest zmiana Umowy przewozu, której realizacja wiązałaby się koniecznością poniesienia przez Przewoźnika dodatkowych kosztów, bez złożenia oświadczenia Przewoźnika oraz Organizatora w przedmiocie zmiany wynagrodzenia Przewoźnika.
- W przypadku odstąpienia od Umowy przewozu przez Organizatora Przewoźnik zastrzega sobie prawo żądania odstępnego stanowiącego równowartość rzeczywistych kosztów poniesionych w związku z przygotowaniem usługi w wysokości nie wyższej niż ustalona na zasadach określonych w punktach poniżej. BEST-BUS wskazuje, iż standardowo w zależności od terminu rezygnacji rzeczywiste koszty kształtują się następująco:
- w przypadku odstąpienia nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia świadczenia usług – 10% ustalonego wynagrodzenia Przewoźnika brutto,
- w przypadku odstąpienia przed rozpoczęciem świadczenia usług, w okresie 6 do 1 dnia przed planowanym terminem rozpoczęcia świadczenia usług – 30% ustalonego wynagrodzenia Przewoźnika brutto,
- w przypadku odstąpienia w trakcie wykonywania przewozu – 30% ustalonego wynagrodzenia Przewoźnika powiększone o kwotę dodatkową ustaloną według wzoru:
K – kwota dodatkowa, W – wynagrodzenie umowne brutto, T w – faktycznie wykonana trasa przewozu w kilometrach, T U – trasa przewozu w kilometrach,
W razie braku określenia dystansu transy w Umowie przewozu, danę T U ustala Przewoźnik na podstawie informacji uzyskanych z wyszukiwarki Google Maps.
- w przypadku odstąpienia w trakcie wykonywania przewozu, gdy przywóz wykonywany jest w ten sposób, że usługa obejmuje przewóz do punktu przeznaczenia oraz zapewnienie drogi powrotnej – 100% ustalonego wynagrodzenia Przewoźnika.
- Odstępne ustalone zgodnie z ust. 7 powyżej może być pobrane niezależnie od naliczenia ewentualnych kar umownych na rzecz Przewoźnika.
- Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za wstrzymanie lub zakłócenie, w tym opóźnienie w wykonaniu przewozu w razie okoliczności
- leżących po stronie Organizatora lub Pasażera, w szczególności w razie naruszenia obowiązków określonych w § 3 ust. 1 i 2 Regulaminu;
- niezależnych i niedających się przewidzieć przez Przewoźnika lub Organizatora w chwili zawierania Umowy przewozu, a w szczególności zakłóceń w ruchu drogowym.
- W przypadku zaistnienia przed wykonaniem przewozu lub w czasie jego wykonywania z winy Przewoźnika okoliczności uniemożliwiających wykonywanie usługi zgodnie z Umową przewozu Przewoźnik zobowiązuje się na własny koszty zorganizować przewóz zastępczy.
- W przypadku rozbieżności pomiędzy konkretnymi zapisami Umowy przewozu a odpowiednimi zapisami Regulaminu, stosuje się zapisy Umowy przewozu.
§ 3. Obowiązki i odpowiedzialność Organizatora i Pasażera
- Pasażer zobowiązuje się do:
- przestrzegania zaleceń obsługi Pojazdu,
- pozostawanie na miejscach siedzących w trakcie przewozu, z wyłączeniem postojów Pojazdu,
- dbania o infrastrukturę Pojazdu, korzystanie z niego w sposób nienarażający go na obniżenie wartości inne niż będące wynikiem normalnego używania, zachowania czystości w Pojeździe,
- korzystania z pasów bezpieczeństwa, gdy Pojazd jest w nie wyposażony,
- umieszczania Bagażu podręcznego wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach,
- niekorzystania z artykułów tytoniowych w Pojeździe,
- niespożywania z alkoholu oraz innych środków odurzających w Pojeździe,
- Organizator jest zobowiązany do:
- poinformowania Pasażerów o obowiązkach określonych w ust. 1 powyżej i obowiązkach dotyczących przewozu Bagażu określonych w § 5 Regulaminu oraz zapewnienia należytego ich przestrzegania.
- poinformowania Pasażerów o obowiązku terminowego stawienia się w miejscu rozpoczęcia przewozu oraz organizacji przygotowania przewozu w ten sposób, by rozpoczęcie przewozu oraz odjazd z poszczególnych postojów w trakcie trwania przewozu odbywały się bez opóźnień.
- sprawowania stałej pieczy nad Pasażerami znajdującymi się pod jego opieką, a w szczególności nad osobami małoletnimi.
- Organizator oraz Pasażer zobowiązani są do niezwłocznego informowania Przewoźnika bądź jego przedstawiciela o okolicznościach mających wpływ na wykonanie przewozu.
- W przypadku naruszenia przez Pasażera zobowiązań określonych w ust. 1 powyżej, Organizator będzie zobowiązany do zapłacenia kary umownej w wysokości 100,00 zł za każdy przypadek naruszenia.
- Niezależnie od należnych Przewoźnikowi kar umownych, ma on prawo dochodzenia naprawienia szkody przekraczającej wysokość naliczonych kar na zasadach ogólnych.
- Organizator i Pasażer odpowiadają solidarnie za szkody wyrządzone Przewoźnikowi przez Pasażera.
§ 4. Obowiązki Przewoźnik
- Przewoźnik zobowiązuje się wykonywać usługę przy użyciu Pojazdów zapewniających odpowiednie bezpieczeństwo, poziom higieny oraz wygody, zgodne z wymaganiami Umowy przewozu.
- Przewoźnik zobowiązuje się do zapewnienia profesjonalnej obsługi Pojazdu.
- Przewoźnik zobowiązuje się do terminowego wykonania zobowiązań wynikających z Umowy przewozu.
§ 5. Przewóz Bagażu
- Pasażerowie mają prawo do bezpłatnego przewozu Bagażu podręcznego i/lub Bagażu dodatkowego, tylko gdy Pojazd jest wyposażony w przestrzeń do jego przewożenia, jednak nie w ilości większej niż dopuszczalny załadunek Pojazdu.
- Bagaż dodatkowy powinien być zabezpieczony w sposób umożliwiający jego bezpieczny przewóz.
- Luki bagażowe Pojazdu otwiera wyłącznie kierowca.
- Bagaż dodatkowy może być wydawany wyłącznie we wcześniej ustalonych miejscach postoju.
- W Bagażu dodatkowym nie wolno przewozić przedmiotów wartościowych, w tym elektroniki, biżuterii, pieniędzy oraz przedmiotów podatnych za zniszczenie, a także artykułów spożywczych. Artykuły medyczne oraz farmaceutyczne mogą być przewożone za uprzednią zgodą kierowcy.
- Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za ubytek i uszkodzenia w Bagażu podręcznym i/lub Bagażu dodatkowym z wyłączeniem przypadków, gdy do ich uszkodzenia doszło w wyniku okoliczności leżących po jego stronie.
- Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za ubytek i uszkodzenia w powstałe w wyniku okoliczności leżących po stronie Pasażera bądź Organizatora bądź osób trzecich lub będących wynikiem zaistnienia siły wyższej.
- Reklamacje dotyczące przewozu Bagażu, Pasażer może złożyć wyłącznie osobiście, w formie pisemnej po potwierdzeniu stanu Bagażu przez kierowcę.
- Przewoźnik może odmówić przyjęcia Bagażu niespełniającego wymogów określonych w Regulaminie bądź przepisach powszechnie obowiązujących w miejscu, gdzie wykonywany jest przewóz.
§ 6. Postanowienia końcowe
- W zakresie nieuregulowanym w Regulaminie stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Prawa przewozowego.
- Reklamacje dotyczące jakości usług wykonanych przez Przewoźnika może składać wyłącznie Organizator.
- Reklamację można zgłaszać wyłącznie w formie pisemnej.
- W razie braku zastrzeżeń do Umowy przewozu, zgłoszonych w terminie 7 dni o jej wykonania Organizator i Przewoźnik uznają, że Umowa przewozu została wykonana w sposób należyty.
- Organizator nie może przenosić roszczeń z Umowy przewozu na osoby trzecie bez uprzedniej, pisemnej zgody Przewoźnika.
- Regulamin stosuje się do umów zawartych po terminie jego wejścia w życie.
- W przypadku zorganizowania przewozu zastępczego zgodnie z § 2 ust. 10 Regulaminu, Organizator zrzeka się wszelkich roszczeń związanych z ewentualnym opóźnieniem w przewozie.
- Wszelkie Umowy przewozu zawarte w okresie obowiązywania Regulaminu podlegają jego zapisom, nawet w razie zawarcia ich z naruszeniem § 2 ust. 1 Regulaminu.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.02.2018 roku.
- Wszelkie spory wynikające z Umów przewozu objętych Regulaminem będą rozstrzygane przez sądy powszechne właściwe dla miejsca zamieszkania Przewoźnika.